Určitě jsi už slyšel/a pojem gramáž papíru. Ale co to vlastně znamená? A k čemu to potřebuju vědět?
Odborně řečeno nám gramáž papíru udává hmotnost papíru o ploše 1 m². Příklad si ukážeme na klasickém kancelářském papíru, který všichni známe. To je ten papír, který dáváme do tiskárny anebo na něj běžně píšeme.
Kancelářský papír má gramáž 80 g/m². To znamená, že pokud bychom měli 1 kancelářský papír o rozměru 1x1 m (neboli metr čtvereční), vážil by právě 80 gramů.
V tabulce najdeš váhu 1 listu (v gramech) podle daného formátu a různé gramáže:
TO JE HEZKÉ, ALE STÁLE NEVÍM, JAKOU GRAMÁŽ SI MÁM VYBRAT
Především si nejdřív musíme ujasnit, na co vlastně ten papír potřebujeme. Jeden papír se hodí na tvoření lehkých pompomů a jiný na přáníčko k narozeninám.
15-30 g/m²
Papír je velmi slabý a průsvitný. Dobře ho známe z kapesníčků, ubrousků a toaletního papíru. Také mu říkáme tissue papír. Je velice jemný a rád se trhá. Špatně se na něj píše a snadno ho tužkou nebo perem protrhneme.
Tento papír je vhodný na výrobu květin Pom-poms. Z hedvábného papíru můžeme vyrábět krásné mozaiky. Stačí papír natrhat na kousky, zmačkat je do kuličky a nalepit na papír.
Do této kategorie patří i krepový papír pro dekorační účely, který má obvykle gramáž okolo 20 g/m².
V kanceláři se s tímto papírem setkáme jako s papírem průklepovým. Používá se také na samopropisovací formuláře.
30-70 g/m²
Nejjednodušší srovnání je s novinami. Novinový papír má gramáž 45 – 52 g/m². Papír je slabý a průsvitný. Je trochu pevnější, ale přesto se dá snadno utrhnout.
Do této kategorie můžeme zařadit silnější krepový papír, který se používá třeba ve floristice, k dekoraci květin.
Svou gramáží sem patří i rýžové listy, ze kterých jsou vyrobeny washi pásky.
U nás najdeš tento papír v kategorii Origami – jako transparentní (průsvitný). Z kanceláře ho známe v podobě pauzovacího papíru.
70-90 g/m²
Je to ten nejčastěji se vyskytující papír. Všichni ho známe z běžného života.
S tímto papírem se skvěle pracuje. Je dostatečně pevný, ale přesto se dá trhat, krásně se na něj píše, inkoust jím neprosakuje a skvěle se stříhá.
V této gramáži se vyrábí dokumenty, sešity, náčrtníky, klasické barevné papíry, papíry s motivem atd. V kanceláři má své nezastupitelné místo, proto se mu říká kancelářský papír.
Je také ideální na skládání, v této gramáži nejčastěji najdeme origami papíry.
90-150 g/m²
Tento papír známe z obálek časopisů a letáků, které nám chodí do schránek.
Papír je silnější a na trhání je lehce odolnější. Dobře se stříhá, skládání nám také nebude dělat problémy.
Často se tenhle papír vyrábí lehce lesklý, tomu pak říkáme křídový papír.
V této gramáží se vyrábí i některé fotopapíry.
Gramáže do 150 g/m² označujeme jako papír, nad 150 g/m² je to karton.
150-240 g/m²
Papíry v této kategorii jsou silnější a pevnější. Trhání nám půjde ztěžka. Při skládání si můžeme pomoci tupou hranou nůžek nebo pravítkem. Papír nepropouští inkoust nebo tuš. Hodí se na malování vodovými, akrylovými a temperovými barvami.
Do této kategorie patří čtvrtky a skicáky. Například klasická kladívková čtvrtka, kterou známe ze školy, má gramáž 200 až 240 g/m².
Z těchto kartonů (čtvrtek) se vyrábí pozvánky, různé kartičky, papíry pro scrapbook, obálky brožur a papíry pro kreativní tvoření.
250 až 350 g/m²
Tomuto papíru se také říká fotokarton. Papír v této gramáži je velmi silný, lze ho špatně ohýbat, musíme si pomoci třeba řezákem nebo skalpelem. Na stříhání budou potřeba ostré a delší nůžky.
Na druhou stranu je jeho pevnost velkou výhodou pro kreativní tvoření. Vystřižené nebo vyražené tvary jsou tvrdé a pevné a výrobek se nekroutí a neprolamuje.
Tento silný papír se skvěle hodí na výrobu vizitek, přáníček, reprezentativních tiskovin, kapesních kalendářů a hracích karet.